Tydzień siódmy – czy samą pracą człowiek żyje?

Po czym poznać, które zajęcia wysysają nas z energii, a które karmią?  Jak to się dzieje, że niepostrzeżenie zajęcia wyniszczające monopolizują życie? Wystarczy być pod presją a już zaczyna się proces stopniowego zarzucania rzeczy karmiących – niemal niezauważalnie dla siebie – co wciąga w wir wyczerpania. Pamiętam ten czas gdy z oddaniem poświęcałam się swojej pracy i szefowej i rosłam gdy ona pochwaliła mnie przy klientkach. Miałam zbyt niską samoocenę by dostrzec, że wkładam zbyt dużo energii w tę pracę. Jednym z czynników, które pomogły mi wyjść z tego wiru, było uczestniczenie w zajęciach ruchowych. Najpierw to był aerobic a potem kurs tańca. Taniec mnie uskrzydlał, dodawał energii i pozwalał spojrzeć na siebie innymi oczyma. Partner, który mi się trafił nie był co prawda znakomitym tancerzem ale potrafił się dobrze bawić a ja przy nim odnalazłam swoje wewnętrzne dziecko. To dało mi mnóstwo energii gdyż te zajęcia należały do tych z kategorii karmiących.

Żeby sprawdzić, które zajęcia cię karmią, a które wysysają z ciebie energię, proponuję mały test. Pomyśl o tym jak wygląda twój dzień. Przypomnij sobie wszystkie czynności wykonywane każdego zwykłego dnia. Zamknij na chwilę oczy i przeskanuj mentalnie swój zwykły dzień. Jeżeli wydaje ci się, że przez większą część dnia robisz to samo, to podziel ten czas na mniejsze fragmenty np. czas spędzony w pracy na kawałki typu dojazd, porządkowanie lub przygotowanie miejsca pracy, parzenie kawy, przerwa na drugie śniadanie, kserowanie, rozmowy telefoniczne, rozmowy z klientami , itp. Jakie rzeczy robisz w typowy wieczór lub weekend? Wybierz piętnaście czynności i zapisz w kolumnie na kartce papieru. Kiedy lista będzie , zadaj sobie następujące pytania:

1. Które z tych czynności powodują podniesienie twojego nastroju? Które z nich dają energię, uspokajają i sprawiają przyjemność? Które z nich nadają sens twojemu życiu? Dzięki którym czujesz, że żyjesz tu i teraz a nie egzystujesz? To są zajęcia karmiące.

2. Które z wymienionych czynności wyczerpują cię i pogarszają nastrój? Co ściąga cię w dół, spina twoje ciało i rozbija cię wewnętrznie? Które powodują poczucie, że odrywają cię od życia i dają wrażenie, że tylko egzystujesz? To są zajęcia wyczerpujące.

Teraz przy każdej czynności zapisz literkę „K” lub „W”. Jeśli wahasz się to najpierw postaw tę, która pierwsza przyjdzie ci do głowy a obok tę drugą np. K/W. Możesz też pomyśleć: „To zależy” – wówczas zauważ od czego to zależy. To ćwiczenie powinno dać ci wyobrażenie o tym, co w twoim życiu karmi cię a co wysysa. Nie jest przy tym istotne by równowaga była liczebnie idealna. Jedna dobrze karmiąca czynność potrafi zrównoważyć kilka wyczerpujących. może to być kąpiel przy świecach, czytanie książki, spacer do lasu, czy wspomniany przeze mnie taniec raz w tygodniu. To było coś, co równoważyło mi większość zajęć wyczerpujących.

W niektórych kulturach lekarze nie pytają: Od kiedy gorzej się czujesz, tylko: Kiedy przestałeś tańczyć? Ty zadaj sobie pytanie: Od kiedy tracę zajęcia karmiące?

Zastanów się jak zacząć przywracać równowagę między zajęciami karmiącymi a wyczerpującymi. Czy możesz to robić z kimś?

Na pewno są takie aspekty twojego życia, których nie możesz teraz zmienić. Możesz jednak odrobinę wydłużać czas tych zajęć, które cię karmią a tym samym skracać czas tych wyczerpujących. Drugą opcją jest zmiana podejścia do tych wyczerpujących. Postaraj się potraktować je jako część praktyki uważności. Bądź w nich pełnią obecności nawet jeżeli są nudne i ich nie lubisz. Zamiast je oceniać po prostu zaakceptuj, że są. Pamiętaj, że akceptacja nie oznacza aprobaty. Wystarczy, że przestaniesz z nimi walczyć w swojej głowie i uznasz, że takie są i na tym koniec.  Dzięki temu, że będziesz bardziej tu i teraz, twoja obecność przez większą część czasu zaowocuje nowymi odkryciami czego naprawdę chcesz i potrzebujesz. Możesz dzięki temu odkryć coś zaskakującego? Czego życzę ci z całego serca.  :-)

The following two tabs change content below.

Abilaki

Ostatnie wpisy Abilaki (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.