Życzliwość w praktyce

Po co życzliwość i empatia w praktykowaniu uważności? Czy to nie zbyt samolubne tak wciąż skupiać się na sobie? Jakie to ma znaczenie?

Aby to zrozumieć trzeba spojrzeć na praktykę uważności długofalowo. Kiedy nabierzesz nawyku pielęgnowania przyjaźni wobec siebie, to z czasem mimowolnie obdarzać zaczniesz tym także innych. Trudno jest dawać ludziom szczerze coś, czego nie mam. Można zachowywać pozory, zakładać maski, jednak to nigdy nie będzie autentyczna życzliwość. Pielęgnując w sobie przyjaźń i życzliwość wobec siebie, niwelowany zostaje wewnętrzny lęk i poczucie winy. Zaczynasz emanować szczęściem, współczuciem i kreatywnością i na tym korzysta całe twoje otoczenie. Praktykowanie Zaprzyjaźnienia z czasem może stać się elementem codzienności, podobnie jak inne elementy uważności. Sprawdź, czy potrafisz napełnić swoje życie empatią. To nie łatwe zadanie. Wielu sprawia wrażenie samolubnych i zimnych bez cienia życzliwości. Spróbuj i zobacz co się stanie. Może z czasem zaobserwujesz, że są tacy jak wszyscy. Brną przez życie, usiłują znaleźć szczęście i poczucie sensu. Sprawdź czy możesz wczuć się w ich położenie.

Wyzwalacz z nawyku 

Możesz wypróbować jeden lub oba, decyzja należy do ciebie.

1. Ponowne sięgnięcie po swoje życie

Przypomnij sobie czas, w którym twoje życie było spokojniejsze, stabilniejsze, bardziej poukładane. Odtwórz w pamięci ten czas i wydobądź z pamięci jak najwięcej szczegółów z tamtego okresu. Co wtedy było inaczej? Jakie czynności, zajęcia, rzeczy robione w tamtym czasie samemu (czytanie, słuchanie muzyki, uprawianie sportu) lub z innymi (gry planszowe, wyjścia do kina, teatru, kawiarni).

Wybierz jedno z takich zajęć i zaplanuj w najbliższym czasie. Nie ważne ile czasu będzie trwało, parę minut czy godzin, ważne będzie czy nie znaczące, związane z innymi osobami lub nie. Liczy się tylko to, byś na nowo skontaktował się z ta częścią siebie, która poszła w zapomnienie. Może wydaje ci się, że utraciłeś to bezpowrotnie, tym bardziej zrób to i zobacz co się stanie. Powtarzaj to w najbliższym czasie.

2. Zrób dobry uczynek

Po co? A czemu nie? Dlaczego by nie wykonać jakiegoś aktu życzliwości? Nie musi to być nic dużego. Pomoc w sprzątnięciu biurka koledze, pomoc sąsiadce we wniesieniu zakupów itp. Skończysz czytać gazetę w autobusie, oddaj ja komuś. Myślę, że znajdziesz jakieś inne pomysły na to jak to zrobić. Życzę powodzenia :)

The following two tabs change content below.

Abilaki

Ostatnie wpisy Abilaki (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.